صفحه اصلي | تماس با ما | درباره ما | تحريريه

ثبت نام  |  ورود 
 
 
تاریخ ایجاد: یک شنیه  1390/10/25تعداد بازدید: 490تعداد نظرات ارسالی: 1
پزشکی از راه دور نوعی مراقبت با کیفیت و قابل دسترس برای جامعه است

عضو گروه مدیریت فناوری اطلاعات سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: فناوری ‌های بی سیم درعرصه سلامت ، پزشکی از راه دور  (mHealth ) نامیده می‌شود، که نوعی مراقبت با کیفیت و قابل دسترسی برای جامعه است و در ارتقای سلامت آن نقش بسزایی دارد .


اصغر احتشامی ، عضو گروه مدیریت فناوری اطلاعات سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، در نخستین کنفرانس تخصصی " تکنولوژی‌های موبایل در خدمت سلامت" اظهار داشت: پزشکی از راه دور،  نخستین بار برای ارائه‌ خدمات سلامت از طریق گوشی‌های هوشمند، رایانه های جیبی، دستگاه‌هایی با قابلیت برقراری ارتباط بی‌سیم یا بلوتوث  بکار برده شد و امروزه بیشتر در مورد ارائه خدمات سلامت از طریق تلفن همراه شناخته می‌شود

وی افزود: این خدمات مربوط به قشر خاصی نیست و این مقوله از ارائه کنندگان خدمات تخصصی سلامت تا عموم مردم کاربرد دارد.

وی تاکید کرد: استفاده از فناوری ‌های بی سیم دارای دو ویژگی است . از جمله اینکه به محض تقاضای اطلاعات پزشکی چه اطلاعاتی که درباره بیمار ثبت شده و چه اطلاعاتی که مربوط به پایگاه‌‌های دانش پزشکی است، به صورت به روز شده و بر بالین بیمار در اختیار پزشک معالج قرار می‌گیرد.

احتشامی افزود : از جمله نمونه‌های عملی که از این فناوری در دنیا استفاده شده بهره‌گیری از پیام کوتاه در درمان یا مراقبت از بیمار توسط پزشک است بدین شکل که می‌توان بسته‌های ساده‌ای تهیه و فهرست داروهای بیمار را در اختیار پزشک یا بیمار قرار داد.

وی با بیان اینکه می‌توان از طریق موبایل‌هایی که در اختیار بیماران هست ، آموزش‌های لازم درباره بیماری را به صورت بی‌سیم ارائه کرد، گفت: مشاوره آنلاین از دیگر مزایای پزشکی از راه دور است که  در مواقع بحرانی که کمبود متخصص وجود دارد کاربرد زیادی دارد.

این کارشناس فناوری اطلاعات سلامت با بیان اینکه استفاده از ویدئو کنفرانس‌ها در ICU  و اتاق عمل به نوعی استفاده از پزشکی از راه دور است، بیان داشت: همچنین از این روش تاکنون در مناطق جنگی که کمبود متخصص وجود دارد برای مشاوره‌های بالینی استفاده شده است.

وی افزود: قابلیت دسترسی همه افراد جامعه به خدمات تخصصی، استفاده از تجهیزات مراقبتی موبایل از راه دور مانند سونوگرافی از راه دور و سپس ارائه اطلاعات به متخصصان، کاهش زمان انتظار بیمار و و حذف بعد مسافت از دیگر کاربردهای پزشکی از راه دور است.

احتشامی با اشاره به اینکه  این فناوری متکی بر تصاویر است ؛ تصریح کرد: بنابراین  زمان و مکان در پزشکی از راه دور تأثیر ندارد و می‌توان هم‌زمان اطلاعات بیماران را برای پزشکان مختلف مخابره کرد.

وی افزود:  پزشکی از راه دور در تخصص‌های درماتولوژی، پاتولوژی که بیشتر متکی بر تصاویر است کاربرد بیشتری از جنبه مشاوره‌ای دارد، و  استفاده از آن در اتاق‌های عمل سرعت عفونت را پایین می‌آورد. زمانی که بدن بیمار هنگام جراحی باز است اگر مشکل دیگری وجود داشته باشد می‌توان از طریق پزشکی از راه دور تصاویر بیمار را انتقال و به سرعت مشاوره لازم را دریافت و برای درمان بیمار اقدام کرد تا به مراجعه مجدد بیمار نیازی نباشد.

وی  با بیان اینکه در پزشکی از راه دور از ابزارهای ساده‌ای مانند دوربین تعبیه شده، مانیتور و میکروسکوپ استفاده می‌شود، اظهار داشت: این تصاویر میکروسکوپی از طریق خطوط مخابرات و ماهواره انتقال می‌یابد که ارتباط از طریق سیستم تله مدیسین نامیده می‌شود.

احتشامی به کاربرد پزشکی از راه دور در روان‌پزشکی اشاره و تاکید کرد: فناوری پزشکی از راه دور در این زمینه با نقص‌هایی همراه بوده است از جمله اینکه بیماران روانی محیط‌های مجازی را جدی نمی‌گیرند و همیشه این امکان وجود دارد که بیمار روانی که به موبایل یا مانیتور نگاه می‌کند، مشاوره را نپذیرد.

وی افزود: همچنین در این روش حساسیت چشمی وجود ندارد زیرا روان‌شناسان معتقدند زمانی که با بیمار مذاکره می‌کنند ، باید در چشم وی  نگاه کنند ؛ اما در این روش تصاویر مجازی است و گاه پهنای باند سبب شود صدا و تصویر هم‌زمان رد و بدل نشده و اشکالاتی به وجود ‌آید.

عضو گروه مدیریت فناوری اطلاعات سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت : مراقبت از راه دور در منزل هم کاربرد‌های ویژه‌ای دارد و شامل مانیتور پر قدرتی است که ekg موبایل نام دارد و می‌تواند نبض بیمار را گرفته یا ریتم قلبی را محاسبه کند و در مواردی مانند اندازه‌گیری فشار و اکسیژن خون که خود قابلیت اندازه‌گیری ندارد به تجهیزات پزشکی دیجیتال لینک می‌شود. آمارها نشان می‌دهد در دنیا 45 درصد ویزیت‌ها در منزل و از راه دور قابل ارائه است و این موضوع نقش فناوری‌های موبایل را برجسته می‌کند.

وی افزود: همچنین مطالعاتی که انجام شده نشان می‌دهد اگر پرستارها از فناوری‌های راه دور استفاده کند به جای پنج بیمار در روز 20 بیمار را تحت پوشش قرار دهد.

این کارشناس فناوری اطلاعات سلامت با اشاره به اینکه از پزشکی از راه دور در درمان کودکان نیز استفاده می‌شود، تصریح کرد:در ابتدا پیش‌بینی شده بود اگر از این فناوری برای کودکان استفاده شود 40 درصد آن‌ها به علت نارسایی‌های این روش نیاز به مراجعه مجدد دارند اما در مطالعات عینی مشخص شد تنها 18 درصد آن‌ها نیاز به مراجعه مجدد داشتند و 82 درصد تشخیص‌ها صحیح بود.

احتشامی ادامه داد: همچنین استفاده از مشاوره پزشکی از راه دور در زندان‌ها 95 درصد مراجعه مستقیم را از بین برده و سبب شده به ازای هر بیمار زندانی یک دلار صرفه‌جویی شود و  تمارض نیز کاهش یابد.

printrating
 نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
 

  صفحه اصلی | تماس با ما | درباره ما | شرکت مخابرات ایران